Porównanie · Modele czatu i kodu
DeepSeek V4 Pro vs Claude Sonnet 5
DeepSeek V4 Pro czy Claude Sonnet 5? DeepSeek ma 8 razy tańsze wejście i otwarte wagi, Sonnet działa w Claude Code. Różnice, koszt czatu i kiedy który.
Parametry obok siebie
| DeepSeek V4 Pro | Claude Sonnet 5 | |
|---|---|---|
| Producent | DeepSeek | Anthropic |
| Typ | Czat i kod | Czat i kod |
| Premiera | 2026-08 | 2026-06 |
| Okno kontekstu | 1 000 000 tokenów | 1 000 000 tokenów |
| Maks. odpowiedź | 384 000 tokenów | 128 000 tokenów |
| Endpointy | /v1/chat/completions | /v1/chat/completions · /v1/messages |
Cena za tokeny
| DeepSeek V4 Pro | Claude Sonnet 5 | |
|---|---|---|
| Wejście / 1 mln tokenów | 12,78 zł | 17,62 zł |
| Wyjście / 1 mln tokenów | 25,56 zł | 88,12 zł |
| Odczyt z cache / 1 mln | 0,106 zł | jak wejście |
| 1000 odpowiedzi (1500 wej. + 400 wyj.) | 29,39 zł | 61,69 zł |
Ceny brutto z 23% VAT, rozliczenie z salda w złotówkach. Oba modele działają na tym samym kluczu, w endpointcie /v1/chat/completions zgodnym z OpenAI. Nieudane generacje nic nie kosztują.
DeepSeek V4 Pro bierz, gdy model dużo czyta, a mało pisze, i liczy się budżet: wejście ma ok. 8 razy tańsze niż Claude Sonnet 5, a na typowym czacie wychodzi ok. 4 razy taniej. Claude Sonnet 5 bierz do Claude Code i agentów programistycznych, w których chcesz modelu Anthropic z narzędziami i endpointem /v1/messages. Jeśli wybierasz DeepSeeka ze względu na cenę, sprawdź też V4.1 Flash, bo sam DeepSeek stawia go wyżej od V4 Pro.
Najważniejsze różnice
- Cena. DeepSeek V4 Pro kosztuje 12,78 zł / 25,56 zł za 1 mln tokenów, Claude Sonnet 5 17,62 zł / 88,12 zł za 1 mln tokenów. Sonnet jest ok. 8 razy droższy na wejściu i ok. 2,9 raza na wyjściu. Na koszcie 1000 odpowiedzi z tabeli wyżej daje to mniej więcej 4 razy.
- Proporcja wejścia do wyjścia. W V4 Pro wyjście kosztuje ok. 14 razy więcej niż wejście, w Sonnet 5 razy. Długie generacje zjadają przewagę DeepSeeka, a długie prompty ją powiększają.
- Długość odpowiedzi. V4 Pro oddaje do 384 000 tokenów, Sonnet do 128 tys. Kontekst w obu: 1 000 000 tokenów.
- Endpointy i narzędzia. Sonnet działa w
/v1/chat/completionsi w/v1/messages, więc w Claude Code. V4 Pro tylko przez endpoint zgodny z OpenAI: Cursor, Cline, n8n. - Otwarte wagi. V4 Pro to model MoE z 1,6 bln parametrów (49 mld aktywnych na token) i opublikowanymi wagami. Sonnet 5 jest zamknięty.
- Myślenie. DeepSeek daje trzy poziomy wysiłku: low, high i max. Sonnet 5 ma adaptacyjne myślenie włączone domyślnie i odrzuca niedomyślne
temperature,top_pitop_k. - Przyszłość modelu. DeepSeek najpierw zapowiedział przekierowanie ruchu z V4 Pro na V4.1 Flash, potem się z tego wycofał. V4.1 Pro jest zapowiedziany bez daty, więc licz się z migracją.
Kiedy wybrać DeepSeek V4 Pro
- Analiza repozytoriów i zbiorów dokumentów, gdzie wejście jest duże, a odpowiedź krótka.
- Bardzo długie odpowiedzi, np. pełne raporty, powyżej 128 tys. tokenów.
- Procesy agentowe, które już są dostrojone pod V4 Pro.
- Porównanie modelu z otwartymi wagami z zamkniętym na własnych danych.
Kiedy wybrać Claude Sonnet 5
- Codzienna praca w Claude Code: testy, poprawki, nowe funkcje.
- Agenci, którzy planują i wołają narzędzia w wielu krokach. Anthropic nazywa Sonnet 5 najbardziej agentowym Sonnetem.
- Debugowanie starego kodu aż do przyczyny.
- Kod napisany pod Anthropic SDK.
Oba modele masz pod jednym kluczem, z jednego salda w złotówkach i z fakturą VAT, więc najprościej puścić przez nie te same zadania i porównać wynik oraz pole usage. Kod do takiego testu jest w tekście Jedno API do GPT, Claude, Gemini i DeepSeek, a ranking tanich modeli w Najtańsze API LLM 2026.
Najczęstsze pytania
DeepSeek V4 Pro czy Claude Sonnet 5 do programowania?
Do pracy w Claude Code Sonnet 5, bo z tej pary tylko on działa przez /v1/messages. W Cursorze albo własnym agencie możesz użyć obu i porównać wynik na kilkunastu zadaniach z Twojego repozytorium. Nie testowałem tej pary na własnym kodzie, więc nie wskażę zwycięzcy.
Ile razy DeepSeek V4 Pro jest tańszy od Sonnet 5?
Na wejściu ok. 8 razy, na wyjściu ok. 2,9 raza, na typowym czacie (1500 tokenów wejścia, 400 wyjścia) ok. 4 razy. Aktualne stawki: 12,78 zł / 25,56 zł za 1 mln tokenów i 17,62 zł / 88,12 zł za 1 mln tokenów.
Czy mogę użyć DeepSeek V4 Pro w Claude Code?
Nie przez Jantaris. Endpoint zgodny z Anthropic, z którego korzysta Claude Code, obsługuje tylko modele Claude. DeepSeeka podłączysz w narzędziach zgodnych z OpenAI.
Czy V4 Pro jest lepszy od DeepSeek V4.1 Flash?
Według samego DeepSeeka nie: V4.1 Flash wypada lepiej w testach kilku stron i kosztuje mniej. V4 Pro ma sens tam, gdzie Twoje prompty i testy były budowane pod niego.
Czy potrzebuję konta w DeepSeek?
Nie. Płacisz z salda Jantarisa tym samym kluczem co za Claude i pozostałe modele. Jantaris nie używa Twoich promptów ani wyników do trenowania modeli.









